Lexis Dijital
Kısaca Web Tasarım

Web sitesi tasarımı, görseller ve metinlerden oluşan bir düzen içerisinde ziyaretçilere sunulmasıdır. Bu sunumun bir projesi olması gerekmektedir. Proje ; firma,şahıs, marka veya ürün konusu olarak oluşturulur.

Yardımcılarımız
  • PHP, JS, Java, HTML
  • WordPress
  • Google
  • Meta
Image

 

Web Tasarım Projesi Nasıl Yapılır?

Proje belirlenirken tüm ihtiyaçlar ve/veya bütün yönelimler göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılış amacı itibarı ile kişi yada kurumu tanıtmak olabildiği gibi firmanın ticari faaliyetlerini ön plana çıkarmak da hedeflenebilir. Hedef belirlenirken proje, uzman gözü ile iyi analiz yapılmalıdır.

Kurumsal Kimlik Belirlenmeli Mi?

Kurumsal kimlik belirlemek projenin temel niteliğindedir. Bu husus firma logosu, firma rengi , sloganı gibi çeşitli etmenlerden oluşmaktadır. Toplamında projenin nasıl evirileceğinin sinyallerini vermektedir.

Grafik Tasarıma Gerek Var Mı?

Grafik çalışmaları hazırlanırken kurumsal kimlik göz önünde bulundurulur. Piksel tabanlı bir resim ve/veya fotoğraf düzenlemesi ile tasarım proje dahil edilir. Önemli olan husus projeye bağlı kalmak ile geliştirip destekler nitelikte hazırlamaktır.

Web Tasarımda Gerekli Olan Yazılım Dilleri

Kodlama sürecinde Html,Css,Javascript,Sql,Php,Python,Asp.net vs.çeiştli programlama dilleri kullanılabilir. Chrome,Firefox,Opera,Explorer vb. internet tarayıcılarında görüntülenebilir halde kodlanıp görselin sunulması gerekmektedir.

CMS Nedir?

CMS yani içerik yönetim sistemi, projeyi hazırlatan ve/veya proje sahibinin erişim panelidir. Bu panel fotoğraf,resim,tablo,grafik,video,metin vs. içeriklerin eklenip çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu husus projenin güncel kalması için önemli bir faktördür.

Web Tasarım da Son Aşama Nedir?

Proje test aşaması, uygulama alanında talep eden ile talebi karşılayanın ortak yürüttüğü bir süreçtir. Bu süreçte görsel durumu, mobil cihazlarda ki görünümü , sayfa açılış hızı vs. bir çok etken gözden geçirilir ve kontrol sağlanır. Çalışma prensibi optimal seviyede sonuçlanması hedeflenir.

Web Sitesi İçin Gerekli Olanlar Nedir?

Proje için gerekli “domain” olarak adlandırılan alan adına ve web site sayfalarının barındırılacağı “hosting” hizmetine ihtiyaç vardır. Alan adı ve hosting hizmeti alındıktan sonra web sitesi yayınlanır. Yayına alındıktan sonra arama motorlarında her bir proje için tanımlandığı site harita göstermek gerekmektedir. Google ara motoru sınıfında günümüzde en çok kullanılan ve tercih edilendir. Genel etken düşünüldüğülde, haritalar kısmına proje gönderilir. İndekslenerek arama motorunda ziyaretçiler tarafından ziyarete görüntülenir. Ana etkenlerden atlanmaması gereken projenin özgün ve ilgi çekici olabilmesi için isim hakları ve çağrışımı iyi kontrol edilmelidir.

Tasarımın temel amacı ,fayda göz önünde bulundurularak hizmeti sunan ve hizmeti alan arasında bir fayda sağlamaktır. Proje bir platforma dönüştüğünde karşılıklı fayda da ortaya çıkacaktır ki gözetilen bütün çalışma bunun üstüne yoğunlaşmalıdır. Amaç ürününü tanıtmak isteyen bir firma ile ürünü tanıyan, beğenen ve/veya satın almak isteyen bir ziyaretçi bunu sonucu oluşturur. Amaçlar doğrultusunda kurumsal tanıtım amaçlı web siteler, ticari ürün satış ve tanıtım web siteleri, kişisel blog web siteleri, haber web siteleri, sosyal medya web siteleri, online satış ve/veya e-ticaret siteleri olarak projelendirilir. Web tasarım projeleri ister ticari amaçlı isterse de tanıtım odaklı olsun, en nihayetinde kurumsal kimliğinize değer katmaktadır.

Neden Web Sitesi Yaptırmalıyız?

Teknolojik gelişmelerin hız kazandığı , ticari dinamiklerin tamamen değişkenlik ve/vaya değişen, tanıtım faaliyetlerinin ve aktivitelerin, aktivistlerin çeşitlilik kazandığı günümüz dönem şartlarında web site ihtiyacı büyük bir ivmelenme göstermektedir. Firmalar potansiyellerini arttırmak, büyümek ve daha çok kazanç elde etmek için teknolojiye duydukları ihtiyaç artmaktadır.Çoğu zaman web tasarım yaratım sürecinde fiyatlandırılmasında ziyade kalitesi ve creatif süreci göz önünde bulundurulmaktadır. Bu süreçte yüksek teknolojiye uyum sağlayanlar ilerleme kaydederken henüz bu trende uyum sağlayanlar arasında büyük bir fark oluşmuştur. Tüm bu etkenlerin ışığında, detaylar bütünü oluşturur. Bütün ise iyi tasarlanmış birer parçadır. İyi çalışılmış parçalar ve bütün haline getirilmiş bir fikir sizleri geleceğe taşıyacaktır.