Lexis Dijital
Kısaca Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi çağımız şartlarında oldukça önem arz eden bir iş faaliyeti haline gelmiştir.

Yardımcılarımız
  • Meta
  • Adobe
Image

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi çağımız şartlarında oldukça önem arz eden bir iş faaliyeti haline gelmiştir. Sosyal medya yönetmek ; hedef kitleyi ve potansiyel müşterilere ulaşmak, marka bilinirliği ve bağımlılığı yaratmak, müşteri memnuniyetini sağlamak açısından önemli bir pazarlama aracı halidir. Pazarlama aracını doğru strateji ile kullanmak markayı hedefe ulaştırdığı gibi kötü strateji ile kullanmak yahut hiç kullanmamak da hedeften o denli uzaklaştıracaktır.

Kişi, kurum ve/veya kuruluşların ,ürün ve hizmetlerine karşı algı oluşturarak mevcut ve potansiyel müşterilerinin algısını yönetmesi yani arama motorlarında üst sıralara yükselmesi ve markalaşması yahut marka değerini arttırması adına önemli bir farktır. Etkin ve özgün içerikler ile doğru tanıtım hedefine ulaşmak, maksadını taşımaktadır. Tanıtım için sosyal medya hesapları gerekli birer araçtır. Alanda uzman ve analistlerin yönetiminde harekat biçimi, önem arz etmektedir.

Arayıcılar, ziyaretçiler yada müşteriler ile diyalog kurmanın hatta tarafınızla muhatap olmanın açık halidir. Diyalog hedef kitlenin , takipçilerin doğrudan geri dönüş almak demektir. Bu etkileşim analiz yapmak, ihtiyaçların karşılanması, beklentilere yönelik stratejilerin geliştirilmesi vs. birçok alan açmaktadır. Kurulacak bu iletişim dili marka ile bir sadakat sağlanmasına olumlu sebep olacaktır.

Reklam Yönetimi Neden Yapılır?

Reklam yönetimi ile, doğru düşük bütçeyle milyonlarca kullanıcıya ulaşmak mümkündür. İşin niteliğine göre hazırlanacak görsellerden faydalanılarak etkili bir sonuca ulaşılabilmektedir. Hususun özel stratejisi belirlenmesi monotonluğa düşmesini engelleyip, sürecini aktif geçirmesini sağlayacaktır. Aksi halde mevcut durumdan sayısal olarak kayıplara sebep olacaktır.

Hedef Kitle Analizi

Sosyal medya stratejisi, dikkat edilmesi gereken ve iyi analiz yapılması gerek bir husustur. Doğru bir stratejinin temeli tarafsız bir analizden geçmektedir. Uygulama alanlarında hangi gün, hangi saatte, hangi sosyal medya aracı ile etkileşim, paylaşım yapılacağı, hangi sıra ile yapılacağı gibi bir çok husus ile gerçekleştirilmelidir. Etkili ve özgün içerik yaratmak yeterli olamamakla beraber bu hazırlık evresinin doğru zamanlaması önem arz etmektedir. Doğru zamanlama sektöre, hedef kitleye göre farklılık gösterir. Yapılan araştırmalardan faydalanarak en çok erişim ve etkileşim alınan gün ve saatlere ulaşmak kaçınılmaz olumlu sonuçtur. Bu hususların neticesinin gözlemlenmesi münferit iş kolu ile alakalı tarafsız gözlemle elde edilebilir.

İçerik hususunda görsel anlamda ki desteği sağlamak, yazılıya binaen sayısal üstünlük kurmakla beraber iletişim de kullanılan araçların yansıtma çeperinde karşılaştırıldığında, mesaj ki tanıtım hususuna  göze gelmesi ile farkındalığı arttıracaktır. Dolayısıyla hazırlanan içeriği destekleyen ve devamlılığı sağlan görsellerin kullanılması hedef için ön görülmektedir. Bu görseller fotoğraf, video, gif vs. olarak çeşitlendirilebilir. Sektöre göre husustaki elemanlar ile hedefe kusursuz ulaşım sağlayacaktır.

İhtimali büyük ki kişi, kurum ve/veya kuruluşların sosyal medya hesapları mevcuttur. Bu hesapların  bir düzenekten yönetimi ilk etapta üstünlük sağlayacak ve zaman/etki grafiğince olumlu görünse de kullanılan her farklı sosyal medya hesabı kendine has kullanıcıları barındırmaktadır. Bu ağlarda ki farklılık aynı strateji ile yaklaşıldığında olumlu sonuç vermeyecektir. Neden bu dur ki her ağ için ayrı kullanıcılar bulunuyorsa, her ağ için ayrı birer strateji hazırlanmalıdır.