Lexis Dijital
Kısaca SEO yani Arama Motoru Optimizasyonu

SEO bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan bütün iyileştirme çalışmaları olarak nitelendirilebilir.

Yardımcılarımız
  • Google
  • Semrush
  • Backlink
  • Özgün İçerikler
Image

SEO Nedir?

SEO bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan bütün iyileştirme çalışmaları olarak nitelendirilebilir. İnternet üzerinden bilgi ve/veya ürün aramak için kullanılan arama motorları bu özellikleri ile web projelerinin en büyük ziyaretçi ve müşteri kaynaklarıdır. Arama analizleri göstermektedir. Arayıcı yanı müşteri büyük çoğunlukla ilk sayfalarda ki web sitelerini ziyaret etmesi bu sektörün oluşmasını ve önemini ortaya çıkarmıştır.

SEO’nun Amacı Nedir?

İlgili bağlantılar, anahtar kelimeler arama motorlarında daha üst sıralarda yer alarak bu kelimelerin ait arama trafiğinde en yüksek arayıcı sayısına ulaşmayı hedefler. Çalışmalar ise bu bağlamada web sitelerini tüm yönleri iler arama motorlarına uyumlu hale getirerek arayıcının yani ziyaretçinin ve/veya müşterinin daha kolay ve hızlı ulaşabilecekleri bir web projesine sunmayı hedefler. Bu sebepler ki, projenin daha anlaşılır, kolay kullanımına ve ziyaretçinin aradığı bilgiyi ve/veya ürünü hizmete sunmasına desteklemektedir.

Kişi, kurum ve/veya firmalar ise sebep gözeterek e-ticaret, blog vs. projelerini seo hizmetine eş güdümlü hale getirmektedir. Proje hangi amacı hedefliyorsa bu hususta seo olmazsa olmaz bir kilit taşı haline gelmektedir. Projenin analizi seo çalışmasının jeostratejiği ile hedefe yani arayıcının ve/veya ziyaretçinin bilgiyi,ürünü veya hizmeti potansiyel erişimini sağlamaktadır. Değişken hedefler gözetilebilir. Pazarlama alanı hariç kurum ve/veya kurumsalların tanınırlığı , marka bilinirliği yahut marka değeri gibi çeşitli değerler seo danışmanlığı ile hedefe ulaştırılabilir.

SEO İçin Gerekli Olan Argümanlar

Site içi ve site dışı olarak tasarım, yazılım yanında halihazırda mevcut proje kapsamında faaliyet gösterilebilir. Site dışından sağlanacak linkler, görseller, sosyal medya adresleri, formlar, bloglar vs. çeşitli kaynaklardan projeye sağlanacak ziyaretçi akışı tanırım ve yayılması sürecinde bir fark yaratacaktır.

SEO Nasıl Yapılır?

Hizmet, web sitesi için çeşitli teknik araçlar ile incelenir, analiz edilir. Ortaya çıkan sonuç seo raporudur. Rapor iki ana etken olarak iç ve dış olarak ne gibi değişikliklerin yapılması gerektiğini ön görülürken, gelişim sürecinde ise yeni hedefler yenilikçi girişimler ortaya koymaktadır. Temel kilit taşı olan kelime ve/veya kelime gruplandırılmaları ön plana alınır. Sistem botları bu doğru seçimlerin ardından web sitenin sonuçlarda çıkması ile zamanla sıralamada üst sıraya yerleştirir.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimenin analizi hedef kitleye uygun aranma hacmi yeksek kelimelere odaklanılarak yapılır. Rakip analizi hedef kitleye uygun arama hacmi yüksek kelimeler odaklanılarak yapılır. Sektör analizi rekabet ortanı incelenir ve hedefler bu doğrultuda belirlenir. Belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site içerikleri optimize edilir, URL yapıları güncellenir.

İçerik Optimizasyonu Nedir?

İçerik optimizasyonu, uygun ve aranma hacimleri yüksek anahtar kelimeleri içeren ziyaretçi dostu içerikler seo’ya uygun olarak tanımlanabilir. Mobil uyumluluk, uyumu olmayan web sitelerine oranla daha üst sıralarda yer almaktadır. Kullanıcı deneyimi, esas alınarak site içi etkileşim kontrolleri sağlanır. Web sitesi içerikleri bu şekilde düzenlenir.

Düzenli kontroller, yazılım da bir sorun ya da güncelleme ile bozulması mümkündür. Veri kontrolleri, en çok ziyaret alan sayfalar, organik trafik artışları, yeni kullanıcı artış oranları gibi veriler aylık, yıllık gibi periyotlarda için incelenirken , aylık ya da sezonluk karşılaştırılmalı olarak da incelenir. Kullanım analizleri , davranışları optimizasyonlar doğrultusunda yapılır.

Organik Trafik Nedir, Ne İşe Yarar?

Organik trafik , diğer pazarlama faaliyetleri ile kolay entegre olması verimi ve dönüşümü arttırır. Arama sonuçlarında üst sırada yer almak daha fazla müşterinin markayı tanımasını , güvenmesini ve markanın büyümesini sağlar. Kullanıcının asıl odaklandığı ürünleri ön plana çıkartarak dönüşümün arttırılmasını hedeflenir.