Lexis Dijital
Kısaca Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik kavramı bir firmanın,kurum ve/veya kuruluşun hem iç hem de dış  duruş ve davranışlarını ifade eder.

Yardımcılarımız
  • Hayal gücü
  • Adobe
Image

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik kavramı bir firmanın,kurum ve/veya kuruluşun hem iç hem de dış  duruş ve davranışlarını ifade eder. Projenin kimliği niteliğinde ki bu husus müşterilerin bakış açısında prestij kazanımı ile saygınlığını arttırır. Kimlik ne kadar akılda kalıcı ve etkileyici ise müşterilerin gözünde o kadar firma güveni sağlar.

Kurumasl Kimlik Çalışması Nelerdir?

Kimlik oluşturma süreci özenle çalışılması gereken bir süreçtir. Firmanın imzası olarak görev yapacak ve faaliyete geçtikten sonra bu proje ile insanlarda, firmayla bağdaştırıcı bir süreç halini alacaktır.

Kurumsal kimliğin öğelerinde, genel olarak ambalajdan ofise, şantiye alanından firma tabelasına kadar çeşitlilik göstermektedir. Temel nitelikte firmaların faturaları, kartvizitleri,zarfları,dosyaları vs. olarak doğru algılanabilir. Lakin daha fazlasıdır. Web tasarımı ve/veya sosyal medya hesapları da bu gruba dahildir. Firmaların imajı ile alakalı olan bu iş ki en önemli bilinirlik aracı olan reklam alanında belirginliğini gösterir.

Kurumsal kimlik oluşumunda , tasarım sürecinde projenin belirlenmesi ve onaylanmasıyla istenilenin hatlarının ortaya çıkarılmalıdır. Tasarım dilinde sağdık kalınması gereken hatlar ve çağına uygun geleceğe yönelik beklentilerine uygun işlenmelidir. Bu hususta hem fikir olunabilmesi için uzman sunumuna ve uzman görüşlü talepkâr ihtiyaç vardır. Düzenleme ve derleme evresinde proje tekrar ekleme ve çıkarma işlemini benzer bölümlerden geçmektedir. Proje son haline geldiğinde yayın ve basım işlemine geçilmektedir. Zamanlama ve hitap kitlesi önemli unsurdur. Aksi taktirde prestij kaybı gibi istenmeyen sonuçlar da doğurabilir.

Kurumsal Kimlikte Önemli Noktalar

Kimlik tasarımın önemli etkenlerinden unutulmaması gereken logodur. Zanaatı niteliğinde dikkat arz edeni , çeşitli yazım şekillerinde karşılık bulması, ral kodu, uygulanabilirlik alanlarıdır. Burada bahsi geçen ana renk kimliğe kalıcı etki bıraktığından etkenleri sektörel ve özellikler olarak doğru ifade edilmelidir.

Kurumsal kimlik, şahsa özel imza niteliğindedir. Çağrışımı tek ve özele olmalıdır. Uzman ve analist elinden hazırlanması önemlidir.