Lexis Dijital
Kısaca Grafik Tasarım

Grafik tasarım; kampanyanın, reklamın, duyurunun, haberin, dijital ortamda hazırlanarak, bilgi ve uyarı levhaları, billboard, afiş, logo, dergi, kitap ,film vs.  olarak tasarımının yapılması işlemidir.

Yardımcılarımız
  • Adobe
  • Hayal gücü
  • Fikir
  • Font
Image

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım; kampanyanın, reklamın, duyurunun, haberin, dijital ortamda hazırlanarak, bilgi ve uyarı levhaları, billboard, afiş, logo, dergi, kitap ,film vs.  olarak tasarımının yapılması işlemidir. Özelliği olarak ilgi çekmek olan işlem, tanıtım ve reklam amaçlıdır. Görsel iletişim sanatı olarak da ifade edilen bu iş kolu geniş bir sektör yelpazesine sahiptir.

Grafik Tasarım Nasıl Yapılır?

Tasarımı yapılacak konu hakkında bilgiyi, iş talebi bulunan taraf belirlediği gibi özgün içerikte talep tarafa iletilebilir. Bilgi toparlama, araştırma ve uzlaşma sonrasında husus kavramları belirlenir. Tasarımın ana hatlarını bu temel aşamalar belirlemektedir ki önem arz eder, başlangıç noktasıdır. Görsel kaynak ile desteklenecek ise yine bu hususlar üzerinden çekimler gerçekleştirilir.

Farklılık, sınırları zorlama ve renklerin şekillerle kombinasyonu ile ortaya çıkmaktadır. Görsel zeka ön planda ve yenilikçilik hedef alınmaktadır. Bu hususta sadece hayal ile fikriyatı ortaya koymak değil karar kılınan fikriyatı uygulayabilmektir. Sanatkâr olmak yetmemektedir. Sanatı bir zanaatkâr gibi işlemek de işin inceliğidir.

Destek alınan teknoloji geliştiği gibi tasarım da programlar sayesinde gelişmektedir. Dekoratif ve ilgi çeken eser ortaya çıktığında çeşitli efektlerden faydalanılır. Proje sadece görsel tasarımlarla değil metin olarak da ortaya çıkmalıdır. Tıpkı bu satırların işlenmesi gibi. Görsel ve yazınsal içerik eşleştiği zaman tasarım farkı ortaya çıkmış olacaktır.

Talep edenin isteğinin ne olduğunu ve neyi yansıtmak istediği öğrenilirken, tasarımın neyi anlatmak istediğini ne şekilde anlatmak istediği de detaylandırılır. Hizmet ve/veya ürün ilgili hususla eşleştirilir.

Grafik tasarımı ürünleri genel olarak ambalajdan afişe, kitaptan televizyona kadar çeşitliliklerdir. Taşınabilir ürünleri ise yine genel olarak elektronik posta şekillerinden işçi kıyafetlerine, tabeladan antetli kağıda kadar çeşitlenir.